Braelin Scott spelade in sin 18:e raka dubbel-dubbel när Bloomfield Lady Bombers hämnades sin enda ligaförlust mot South Seneca i natt i Bloomfield som vann med 41-39. Vinsten knäpper South Senecas vinstsvit på 11 matcher och placerar Bloomfield 2 matcher före Lady Falcons i Finger Lakes West-ställningen när Bombers vinner minst en del av ligamästerskapet. Bloomfield reser till Romulus Saturday och Dundee på tisdag för att avsluta sin ordinarie säsong. Braelin Scott slutade med 13 poäng och 15 returer, Jessie Sheehan och Carlie Layton gjorde 9 vardera och Amelia Poole hade 8 poäng. South Senecas Jade Parsons gjorde 11 poäng kvar med sina 12 returer, Jenna McDonald gjorde 10 poäng och Logan Shaulis drog ner 12 returer i förlusten.
I nattens match i Wayne County flickbasket, försvarade Red Creek Rams sin hemmaplan för att besegra Gananda med 47-39 för andra gången den här säsongen och vinna minst en del av ligatiteln. Emma Griffen ledde vägen med 14 poäng och 7 returer och Katie Smith gjorde 10 poäng och drog ner 12 returer i vinsten. Mike Krauzas Lady Rams kan vinna den direkta ligatiteln med en vinst på lördag på Lyons.
I FL East knep huvudtränaren Nate Rich och Midlakes Screaming Eagle-flickorna sin första ligatitel i skolhistorien med sin seger över Wayne på fredagskvällen. Enastående juniorgarde Alaina Forbes gjorde 20 poäng på natten och är nu bara 14 ifrån att gå med i klubben med 1 000 poäng.
Grattis också till Waterloo's Logan Castiglione som gjorde sin 1 000:e karriärpoäng, med 3:53 kvar i tredje kvartalet på assist från Aubrey O'Brien, i Lady Indians hemmaseger över Pal-Mac.
Fullständiga resultat från fredagskvällen i Wayne-Finger Lakes basket för pojkar och flickor är nedan...
*** Clyde-Savannah seniorerna Derrick Chance, Dru Carnevale och Marcus Chance kommer att vara i studion som gäster på Upstate Hoops Podcast på LivingMaxon söndag morgon klockan 11:00. ***
W-FL BOYS FREDAGSRESULTAT:
MIDLAKES 51 @ WAYNE 72
NEWARK 52 @ PENN YAN 56
WEEDSPORT 63 @ NR-WOLCOTT 37
W-FL GIRLS FREDAG RESULTAT:
WAYNE 43 @ MIDLAKES 62
WYN – Alexa Glanzel 20; Gabby Zenelovic 9, 10 reb
MID – Alaina Forbes 20, Macy Kisner 19, 12 reb, Sydney Passalacqua 12 reb
* Midlakes knep den första ligatiteln i skolhistorien och låste upp nummer ett seed i sektioner för klass B. Juniorvakten Alaina Forbes är 14 poäng från 1000 för sin karriär.
VIN 39 @ REDCREEK 47 Emma Griffin 14, 7 reb; Katie Smith 10, 12 reb
valutahandelsföretag i usa
SOUTH SENECA 39 @ BLOOMFIELD 41
SS – Jade Parsons 11, 12 reb; Jenna McDonald 10; Logan Shaulis 4, 12 reb
BF – Braelin Scott 13, 15 reb; Jessie Sheehan 9; Carlie Layton 9; Amelia Poole 8
GENEVE 34 @ MYNDERSE 27
GEN – Treasure Bruce 14, 5 reb, 4 ast; Lauren DeVaney 5, 12 reb
MYN - Heidi Miller 8, 8 reb
PAL-MAC 48 @ WATERLOO 59
WAT – Logan Castiglione 23 (1 000:e karriärpoäng); Jillian Panek 16, 7 reb
PM – Andra Savage 12, 12 reb, Jamie Walker 10, 6 reb, 5 ast
RÖD JACKA 60 @ HONEOYE 31
RJ – Sydney nära 27
NR-WOLCOTT 37 @ SODUS 41
SOD – Fatimaah Findley 19
CLYDE-SAVANNAH 30 @ WILLIAMSON 61
CS – Eliana Mitchell 16
WIL - Kiki Hall 18, Alexa Jordan 12, Maria Tavares 10
DUNDEE 27 @ HAC 62
HAC-Jalen Nowden 20; Amelia Gugino 11, 7 reb; Amani Baker 10, 9 reb
EAST ROCHESTER 54 @ LYONS 65
ER - Kadayha Hogan 31, 24 reb
LYO-Alison Cook 21; Caiden Crego 16; Jasmine David 12, 11 reb
PENN YAN 63 @ NEWARK 41
ROMULUS 51 @ WHITMAN 46
W-FL LÖRDAGS SCHEMA:
POJKAR:
IRONDEQUOIT @ WAYNE
HAC @ DUNDEE
SODUS @ SÖDRA SENECA
NR-WOLCOTT @ WILLIAMSON
PAL-MAC @ VERTUS
TJEJER:
MORAVIA @ MYNDERSE
RED CREEK @ LYONS
BLOOMFIELD @ ROMULUS
HAC @ SÖDRA SENECA
W-FL POJKAR/FLICKER BASKETBALLSTÄLLNINGAR:
FINGERSJÖAR ÖST STÄLLNINGAR | I | L | GB | I | L | PCS | |||||
ett | MYNDERSE BLÅJÄVLAR | 12 | - | ett | - | 17 | - | två | W7 | ||
två | WAYNE EAGLES | elva | - | ett | .5 | 14 | - | två | W1 | ||
3 | PENN YAN MUSTANGS | 9 | - | 3 | 2.0 | 14 | - | 4 | W3 | ||
4 | NEWARK RÖDA | 6 | - | 7 | 6,0 | 7 | - | 12 | L1 | ||
5 | MIDLAKES SKRIKER ÖRNAR | 4 | - | 9 | 8,0 | 6 | - | 13 | L5 | ||
5 | PAL-MAC RED RAIDERS | 4 | - | 8 | 7.5 | 7 | - | 9 | W1 | ||
7 | VATTERLOOINDIANER | två | - | 10 | 9.5 | 5 | - | 13 | L4 | ||
7 | GENEVA PANTRAR | två | - | elva | 10,0 | 5 | - | 14 | L3 | ||
. | |||||||||||
FINGER SJÖAR WEST STANDING | I | L | GB | I | L | STR | |||||
ett | MARCUS WHITMAN WILDCATS * | 13 | - | ett | - | femton | - | 3 | W2 | ||
två | H.A.C. VARGAR | 8 | - | 5 | 4.0 | elva | - | 5 | W2 | ||
3 | BLOOMFIELD BOMBAMBARE | 9 | - | 6 | 4.5 | 10 | - | 8 | L1 | ||
3 | HONEOYE BULLDOGS | 8 | - | 5 | 4.5 | 10 | - | 7 | L2 | ||
5 | SYDRA SENECA FALKAR | 8 | - | 7 | 5.5 | 8 | - | 9 | W1 | ||
6 | RÖD JACKA INDIAN | 7 | - | 9 | 7,0 | 7 | - | 12 | W1 | ||
6 | NEAPEL STOR GRÖN | 6 | - | 9 | 7,0 | 8 | - | 10 | W1 | ||
8 | ROMULUS WARRIORS | 4 | - | 10 | 9,0 | 5 | - | 12 | L5 | ||
9 | DUNDEE SCOTS | två | - | elva | 10,0 | 4 | - | 12 | L2 | ||
. | |||||||||||
WAYNE COUNTY STÄLLNINGAR | I | L | GB | I | L | STR | |||||
ett | CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES x | 14 | - | ett | - | femton | - | 3 | W6 | ||
två | LYONS LIONS | 13 | - | två | 1.0 | 16 | - | 3 | L1 | ||
3 | VINN BLÅ PANTRAR | 9 | - | 5 | 4.5 | elva | - | 6 | L1 | ||
3 | EAST ROCHESTER BOMBPLATSER | 10 | - | 6 | 4.5 | elva | - | 7 | W1 | ||
5 | SODUS SPARTANS | 8 | - | 6 | 5.5 | 10 | - | 8 | W2 | ||
6 | RED CREEK RAMS | 5 | - | 8 | 8,0 | 6 | - | 10 | L1 | ||
7 | WILLIAMSON MARAUDERS | 3 | - | 10 | 10,0 | 4 | - | elva | W1 | ||
8 | NORTH ROSE-WOLCOTT PUMA | två | - | 12 | 11.0 | två | - | femton | L7 | ||
9 | MARION BLACK KNIGHTS | ett | - | 14 | 13,0 | två | - | 16 | L16 | ||
. | |||||||||||
FL EAST GIRLS STÄLLNINGAR | I | L | GB | I | L | PCS | |||||
ett | MIDLAKES SCREAMING EAGLES * | elva | - | 0 | - | 17 | - | 0 | W17 | ||
två | GENEVA PANTRAR | 8 | - | 3 | 3.0 | elva | - | 6 | W7 | ||
3 | PAL-MAC RED RAIDERS | 8 | - | 4 | 3.5 | 10 | - | 7 | L2 | ||
4 | PENN YAN MUSTANGS | 8 | - | 5 | 4.0 | 10 | - | 8 | W1 | ||
5 | MYNDERSE BLÅJÄVLAR | 7 | - | 6 | 5.5 | 10 | - | 8 | L2 | ||
6 | NEWARK RÖDA | två | - | 10 | 9.5 | 5 | - | 12 | L2 | ||
6 | WAYNE EAGLES | två | - | 10 | 9.5 | 4 | - | 14 | L1 | ||
6 | VATTERLOOINDIANER | två | - | 10 | 9.5 | 6 | - | 12 | W1 | ||
. | |||||||||||
FL WEST GIRLS STÄLLNINGAR | I | L | GB | I | L | STR | |||||
ett | BLOOMFIELD BOMBERS x | 13 | - | ett | - | 16 | - | två | W1 | ||
två | SYDRA SENECA FALKAR | elva | - | 3 | 2.0 | 14 | - | 4 | L1 | ||
3 | RÖD JACKA INDIAN | 10 | - | 5 | 3.5 | 13 | - | 5 | W1 | ||
4 | ROMULUS WARRIORS | 9 | - | 5 | 4.0 | elva | - | 6 | W3 | ||
5 | NEAPEL STOR GRÖN | 9 | - | 6 | 4.5 | 12 | - | 7 | W1 | ||
6 | MARCUS WHITMAN WILDCATS | 6 | - | 7 | 6.5 | 9 | - | 8 | W2 | ||
7 | H.A.C. VARGAR | 5 | - | 9 | 8,0 | 5 | - | 12 | W1 | ||
8 | HONEOYE BULLDOGS | två | - | 13 | 11.5 | 4 | - | femton | L1 | ||
9 | DUNDEE SCOTS | 0 | - | femton | 13.5 | 0 | - | 18 | L18 | ||
. | |||||||||||
WAYNE CO. FLICKER STÄLLNINGAR | I | L | GB | I | L | STR | |||||
ett | RED CREEK RAMS x | 14 | - | ett | - | 16 | - | 3 | W10 | ||
två | VINN BLÅ PANTRAR | 13 | - | två | 1.0 | 13 | - | 6 | L2 | ||
3 | MARION BLACK KNIGHTS | 9 | - | 4 | 4.0 | 12 | - | 5 | W3 | ||
3 | LYONS LIONS | 9 | - | 4 | 4.0 | 10 | - | 6 | W1 | ||
5 | NORTH ROSE-WOLCOTT PUMA | 4 | - | 9 | 9,0 | 4 | - | 10 | L2 | ||
6 | EAST ROCHESTER BOMBPLATSER | 4 | - | 10 | 9.5 | 6 | - | 10 | L1 | ||
6 | WILLIAMSON MARAUDERS | 4 | - | 10 | 9.5 | 5 | - | 10 | W2 | ||
8 | SODUS SPARTANS | 3 | - | elva | 10.5 | 3 | - | 12 | W1 | ||
9 | CLYDE-SAVANNAH GULDÖRNAR | två | - | elva | 11.0 | två | - | 13 | L3 | ||
* Fick ligatitel | |||||||||||
x Krävd andel av ligatiteln |
TWEETS KRING AVSNITT V: